בחירה נכונה של מזגן או מערכת מיזוג הנה משמעותית מאוד. שהרי מיזוג אויר הוא מקצוע לכל דבר והעוסקים בו חייבים להיות בעלי ידע מתאים וניסיון כדי לתת ללקוח את הפתרונות המתאימים ביותר לצרכים שלו.

בתחום זה כולל ידע בחשמל , יכולת תכנון הנדסי של החום בו אנו רוצים לטפל ,תכנון מנשא "מתקן" היחידה החיצונית ועמידה בתנאי חוץ מתאימים ,ידע במהלך הצנרת המקשרת ועוד.

איך נבחר מערכת מיזוג אויר?

אומנם ולכאורה נראה כי מזגן זה עוד מכשיר חשמלי שדי לרכש אותו באחת החנויות ואולי גל להתקין לבד או בעזרת בעל ידע בסיסי בנושא ,אך לא כך הדבר.

תכנון נכון מחייב  את הנושאים הבאים:

מיקום הנכס – צפון דרום,מרכז אילת ,ירושלים ,בכל אחד מהמקומות האלה קיימים שינויים שמחייבים את המתכנן לקחת בחשבון אותם,לדוגמא באילת החום הוא גבוה מאוד ולפעמים מחייב ייצור מאוררים חיצונים אחרים מאלה הנהוגים במרכז,באילת לדוגמא אין לחות כפי שיש במרכז ואותה יחידה חיצונית שנמצאת בגג ברחוב הירקון בת"א יכולה ל"האכל " מהר מאוד לעומת יחידה באילת.

כנ"ל תכנון יחידות לירושלים לא זהה לתכנון יחידות במרכז ושוב בשל לחות ולפעמים גם טמפרטורה נמוכה בחורף.כך שמיקום הנכס אותו רוצים לקרר או לחמם חייב בלקיחת מחשבות תכנוניות.

 

קומה בבניין דירות – בתכנון מיזוג אויר לביניני דירות יש קומות שנקראות קומות טיפוסיות ,לדוגמא קומה 2 עד 13 ,כאשר קומת קרקע וקומות אחרונות יקבלו תכנון שונה הן בשל החשיפה שלהם לקרקע או לקומת גג או פנטהואז .בסה"כ קומה טיפוסית מהווה את רוב הביניין ושגיאה בתכנון קומה טיפוסית יכולה להיות מינורית.

 

צד בדירה – צד הוא פרמטר חשוב בתכנון והוא חלק מהפרמטרים אותם יש לקחת בחשבון ,בנושא זה יש משמעות למהלך השמש והקרינה שלה על החלל הממוזג ,יש קרינה ישירה וקרינה לא ישירה החל ממזרח ועד לשקיעה במערב ובחישוב צדדים אלה יקבלו את התנאים הנכונים בתכנון המיזוג.

 

חומרי בנייה – חומרי בנייה הם פרמטר נוסף חשוב לתכנון ויעוץ ,לדוגמא קיר בלוקים שונה מקירות איטונג או קיר בירושלים שונה מקיר שנבה באזור המרכז.כנ"ל חלונות ודלתות מהווים שיקול רציני לתכנון ,האם החשיפה לשמש גדולה ? האם יש הצללות לחלונות? ועוד.

 

ניתן לחסוך כסף רב היום בטכנולוגיות של שימור אנרגיה ובחירה נכונה של חומרי בנייה ,כדי למנוע בזבוז הוצאות גדולות במיזוג אויר.

 

אנשים במבנה – נוכחות האנשים מחייבת תכנון לפי לוחות תכנון מקובלים ,לדוגמא האם החלל ישמש לעבודה,שינה ,בילוי. האם יש מצבים בהם יש אירועי של מספר גדול של אנשים? ככלל כל אדם פולט חום,אותו יש לחשב ולתכנן כמויות אויר נכונות לחלל, חשוב מאוד לדאוג במקומות בהם יש משרדים או בתי מלון ,לתכנן אויר צח שיכניס אויר טרי לחלל המיועד.

 

מכשירים פולטי חום – כמו אנשים גם נושא זה חייב בתכנון שהרי מכשירים כמו מגהצים,מחשבים וכל מוצר חשמלי אחר פולטים חום וחשוב לקחת את זה בחשבון.

 

לסיכום- מלאכת תכנון מיזוג אויר הנה מקצוע שמחייב לקיחת כל הפרמטרים אלה ועוד כדי לתת תשובה נאותה לחלל הדרוש.

 

חזרה למדריכים מקצועיים

שתפו אותנוEmail this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr